Poznaj bajeczny Kelimutu

Jedną z największych atrakcji turystycznych Indonezji jest masyw wulkaniczny Kelimutu (Keli Mutu) o wysokości 1690 m n.p.m. Jego niepowtarzalny charakter to zasługa znajdujących się w jego wnętrzu trzech różnokolorowych jezior, które zmieniają barwy i według wierzeń lokalnej ludności stanowią miejsce spoczynku dusz zmarłych...
Tajemnicze jeziora
Nazwa Kelimutu oznacza dosłownie „wrzące jezioro” i związana jest podwodnymi ekshalacjami wulkanicznymi. Zmiana kolorów jezior jest wynikiem wydzielania wewnątrz wulkanu gazów i wpływu, jaki wywierają na skały w skutek zachodzących pomiędzy nimi reakcji chemicznych. To, na jakiej zasadzie zachodzą zmiany ich barw i dlaczego raz są niebieskie, a już za chwilę czarne, białe, czerwone lub brązowe przez cały czas próbują ustalić geologowie i jak do tej pory nie znaleźli jednoznacznego wytłumaczenia.
Jeziora noszą nazwę kolejno zaczynając od wysuniętego na zachód - Tiwu Ata Mbupu, czyli „jezioro starych ludzi”, Tiwu Nuwa Muri Koo Fai – „jezioro chłopców i dziewcząt” i Tiwu Ata Polo nazywane „jeziorem złych duchów”.
Trekking na Kelimutu
Trekking zdecydowanie najlepiej jest rozpocząć nocą lub bardzo wczesnym rankiem z wioski Moni. Dlaczego? Dlatego, że o wschodzie słońca widoki, które podziwiać można ze szczytu są zdecydowanie najpiękniejsze. Trekking z wioski powinien zająć blisko 4 godziny. Istnieje jednak możliwość wycieczki ciężarówką, która z Moni wyjeżdża z turystami o godzinie 4 nad ranem. Jedzie ona na parking, który znajduje się niedaleko krateru. Wówczas na szczyt trzeba iść jedynie około 45 minut. Warto przygotować się na wycieczkę zabierając ze sobą między innymi dość ciepłe ubrania, bo na samym szczycie może być nieco chłodniej.