Celebes – wyspa z niezwykłym klimatem i historią…

Celebes, zwana Sulawesi, jest czwartą pod względem wielkości wyspą w Indonezji i jedenastą na świecie. Spośród innych wysp Indonezji wyróżnia ją silnie rozbudowana linia brzegowa. Wyspę, której powierzchnia wynosi 175 tys. km², zamieszkuje około 18 milionów sunnitów.
Najważniejsze dane
Największymi miastami są Makassar i Manado, położone na przeciwległych krańcach wyspy. Jej krajobraz zbliżony jest do krajobrazu całej Indonezji, na której dominuje górzysty teren, „obfitujący” w wulkany. Najwyższym szczytem jest Rantemario o wysokości 3478 m n.p.m.
Największymi atrakcjami Sulawesi są piękne krajobrazy, piaszczyste plaże i jedne z najpiękniejszych w całej Indonezji raf koralowych. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się na wyspie magiczna górska kraina, Toraja.
Swego rodzaju bramą wjazdową na terytorium wyspy jest port Makassar. Na szczególny klimat tego miasta składają się Rotterdam, czyli holenderski port wojskowy i wyjątkowa plaża Losari. Plaża ta jest idealnym miejscem do odbywania pieszych wycieczek, a także świetną bazą wypadową do wypłynięcia na którąś z sąsiednich wysepek, gdzie zachwycać się można ciekawymi rafami koralowymi.
Mieszkańcy Sulawesi
Zarówno Makassar jak i całą Celebes zamieszkują dwie grupy etniczne, Bugisi (słynący z budowania dużych łodzi drewnianych zwanych Pinisi, dzięki którym Indonezja znana jest na całym świecie z posiadania największej floty handlowej) oraz Makassarowie. Bugisi to także najlepsi żeglarze całej Indonezji, którzy zamieszkują w niezwykle charakterystycznych domach na palach, wpisujących się na trwałe w krajobraz wyspy. Jest to również ( tuz obok Aczinów) jedna z najbardziej ortodoksyjnych grup etnicznych całego archipelagu.
Piękno wyspy
Kierując się na północną część wyspy można zauważyć coraz bardziej urozmaicony, górzysty krajobraz. Wypływające z gór wodospady pozwalają na chwilę ochłodzenia. Znajduje się tutaj słynny park motyli Bantimurung. Park szczególnie okazale prezentuje się w porze deszczowej, kiedy to za sprawą fruwających wokół kolorowych motyli, zamienia się w różnobarwną oazę zielni i egzotycznych kwiatów, wśród których dominują hibiskusy.
Niezwykła kultura
Stolicą najbardziej interesującego regionu wyspy zdecydowanie jest Rantepao, a wszystko to za sprawą nietypowych ceremonii pogrzebowych, w których to uczestniczą tysiące osób. Miejsca spoczynku bliskich rozsiane są po całych wioskach, a przed nimi ustawiane są przez rodziny zmarłych podobizny osób, które odeszły, słynne lalki Tao Tao. Równie zaskakujące są miejsca pochówku zmarłych niemowląt. Stanowią je olbrzymie, wydrążone drzewa. Torajowie zamieszkujący te tereny pomimo oficjalnej wiary katolickiej, nadal zachowują wiele obrzędów, tradycji i wierzeń swoich przodków.
Główną uprawą wyspy jest oczywiście ryż. Pola ryżowe są na stałe wpisane w krajobraz wyspy, podobnie jak charakterystyczne spichlerze przeznaczone do jego przechowywania. Dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym zbiory ryżu możliwe są aż trzy razy w roku.
Drugim z ważnych miast wyspy jest wielokulturowe Manado, które dzięki wieloreligijności mieszkańców przepełnione jest świątyniami hinduskimi, buddyjskimi oraz kościołami. Miasto to słynie jednak przede wszystkim z prawdziwego podwodnego raju, jakim jest Park Bunaken.