Jawa - co trzeba wiedzieć o tej wyspie?

Planujesz wykorzystać swój urlop na wakacje w Indonezji? Dziś porozmawiamy o Jawie, jednej z największej indonezyjskich wysp oraz tej zdecydowanie najgęściej zaludnionej. Co powinieneś o niej wiedzieć? W jakie miejsca warto się wybrać?

Tłum
Podróżując po raz pierwszy do Indonezji na pewno przeżyjesz coś w rodzaju szoku kulturowego. Już po kilku minutach poza lotniskiem będziesz miał wrażenie, że wokół ciebie panuje chaos i zaraz zostaniesz rozdeptany przez tłum ludzi – a nawet jeśli nie, prawdopodobnie w twoją stronę zaczną zmierzać kierowcy taksówek proponujący podwózkę, sprzedawcy pamiątek albo uliczni „wymieniacze” walut. Według statystyk na Jawie mieszka około 130 milionów ludzi, biorąc pod uwagę fakt, że wyspa ta ma powierzchnię nie większą, niż połowa Polski, jest to liczba bardzo imponująca.

Centralna część Indonezji
Jawa leży w centralnej części Indonezji, tutaj też znajduje się stolica państwa, Dżakarta. Oficjalnym językiem jest język indonezyjski, ale ludzie mówią głównie po jawajsku, sundajsku czy madursku, z racji tego, że mieszkańcy mają korzenie w tych trzech grupach etnicznych - Jawajskiej, Sundańskiej oraz Madurskiej. Ponadto, ponad 90% mieszkańców wyznaje islam, z czego połowa – islam ortodoksyjny. Dlatego przebywając poza turystycznymi kurortami należy się odpowiednio ubierać, aby nie narazić się na przykre sytuacje. Pomimo większości islamskiej, na Jawie spotkamy również katolików czy hinduistów, co na pewno będzie ciekawym połączeniem. Nie bez powodu o tej wyspie mówi się jako o "wyspie kontrastów".

Parki Narodowe
Mogłoby się wydawać, że z racji tak gęstego zaludnienia na wyspie nie ma już miejsca na większe obszary natury. Nic bardziej błędnego – jawajskie parki narodowe uchodzą za te najbardziej zadbane w całym kraju, a dodatkowo należą do najstarszych. Największą popularnością cieszy się park Bromo Tengger Semeru, w którym znajdziemy sławny wulkan Bromo oraz kilka innych szczytów do zdobycia, np. Mount Penanjakan (2770 m n.p.m.) czy Kursi (2581 m n.p.m.). Dobra wiadomość dla tych, którzy marzą o wspinaczce na wulkany, ale obawiają się o swoją kondycję - nie wszystkie wulkany są trudne do zdobycia. Na niektóre z nich wchodzi się spacerkiem bez potrzeby posiadania jakiegokolwiek sprzętu!

Warto też pojechać do Ujung Kulon (w którym to parku znajduje się legendarny wulkan Gunung Anak Krakatau), a co więcej, to jedyne miejsce na świecie, w którym można obserwować nosorożce jawajskie żyjące na wolności.

Zwiedzanie Yogyakarty, dawnej stolicy Indonezji
Obecnie o Yogyakarcie mówi się jako o stolicy kulturowej kraju, ponieważ znajduje się tutaj wiele wyższych uczelni oraz ośrodków sztuki jawajskiej. Jednak największą atrakcję turystyczną stanowią dwie wspaniałe świątynie – buddyjska Borobudur oraz hinduistyczna Prambanan, których powstanie datuje się na IX wiek. Obie z nich są zjawiskowo piękne, a wycieczki do nich można wykupić w dowolnym biurze turystycznym. Bardzo często w cenie jest transport w obie strony oraz nocleg, w zależności od indywidualnych preferencji. Yogyakarta słynie również z targów, w tym też tych nocnych, gdzie można kupić przyprawy albo pamiątki z Indonezji.

Kategorie: Indonezja,