Kagaboyazi Taung - najwyższy szczyt Birmy

Birma w opinii podróżników to jeden z najpiękniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Łączna powierzchnia Birmy wynosi 678,5 tys. km², zamieszkuje ją przeszło 55 mln ludzi. Ze względu na ogromną powierzchnię, kraj ten jest niezwykle zróżnicowany geograficznie. Znaczna część państwa znajduje się pomiędzy równikiem, a zwrotnikiem raka.
Kraj ten przez lata zapomniany, powoli zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę jego bogactwo przyrodnicze, ślady pradawnych cywilizacji, okazałe, przepiękne świątynie i wyjątkowo miłych i przyjaźnie nastawionych mieszkańców.
Górskie tereny Birmy
Kagaboyazi Taung to najwyższy szczyt w Birmie i jeden z najwyższych w Azji Południowo-Wschodniej, osiągający wysokość 5881 m n.p.m. Szczyt należy do pasma Himalajów. Część Himalajów położona na terenie Birmy należy do najniższej, południowej części tego pasma górskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że z ich szczytów rozpościera się niesamowity widok, a góry są idealnym miejscem do wspinaczek i wędrówek. Szczyt Kagaboyazi Taung pokryty jest w górnej części stale zalegającym śniegiem. Po raz pierwszy szczyt zdobyli Japończyk Takashi Ozaki i Birmańczyk Nyima Gyaltsen.
Na terenie Birmy można wyróżnić trzy główne pasma górskie, których początek przypada właśnie w Himalajach. Wszystkie trzy rozciągają się od północy aż do południa. Należą do nich Rakhine Yoma, Bago Yoma i Shan Plateau. Szczyt Kagaboyazi Taung położony jest na terenie Parku Narodowego Hkakabo Razi w pobliżu granicy indyjskiej, kilkadziesiąt kilometrów od granicy chińskiej.
Park Narodowy Hkakabo Razi
Podróż do Birmy oprócz możliwości podziwiania pięknej architektury, zapewnia również bezpośredni kontakt z niejednokrotnie dziką, azjatycką przyrodą. W kraju utworzono siedem parków narodowych, a oprócz nich liczne rezerwaty i inne obszary chronione. Otaczający szczyt Kagaboyazi Taung park narodowy początkowo był rezerwatem przyrody.
Dopiero w 1998 roku został przemianowany na Park Narodowy Hkakabo Razi. Jego powierzchnia wynosi 3810 km². Na terenie parku żyją rzadkie gatunki zwierząt m.in. piżmowce, takiny, nachury - te ostatnie nazywane niebieskimi owcami. Ponadto park stanowi miejsce badań nad żyjącymi na tych terenach mniejszościami etnicznymi, takimi jak Lisu czy Rawang.