Geografia Filipin

Filipiny, niezwykle popularne turystycznie państwo wyspiarskie, zlokalizowane są w Azji Południowo-Wschodniej, na Archipelagu Filipińskim. Łącznie w archipelagu położonych jest przeszło 7000 wysp, jednak tylko około 900 z nich jest zamieszkałych przez człowieka.
Podstawowe dane
Filipiny są nieco mniejsze od Polski, bowiem rozciągają się na powierzchni 300 tys. km kw. Wyspy tego wyspiarskiego kraju oblewane są wodami morza Sulu od strony południowego zachodu, morza Celebes od południa, zaś od północy zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Od wschodu Filipiny oblewa Ocean Spokojny. Filipiny, poprzez wody terytorialne, graniczą z takimi państwami jak Chiny, Wietnam, Malezja oraz Indonezja.
Największymi wyspami Filipin są Luzon oraz Mindanao, które stanowią łącznie 2/3 powierzchni kraju. Filipińskie wyspy posiadają bardzo urozmaicone brzegi – wiele zatok, rafy koralowe, namorzyny, podwodne skały. Na obszarze Filipin znajduje się 14 aktywnych wulkanów.
Rzeźba terenu
Filipiny są krajem górzystym. Tereny górzyste stanowią przeszło 75 proc. powierzchni kraju. Niziny i doliny są nieliczne, występują przede wszystkim w dolinach rzek i na wybrzeżach. Głównymi pasmami górskimi, które rozciągają się na wyspie Luzon, są Cordillera Central (na zachodzie) oraz Sierra Madre (na wschodzie).
Z kolei na wyspie Mindanao znajdują się góry o nazwie Diuata Mountains, które wznoszą się na wysokość 2200 m n.p.m. Na tejże wyspie wznosi się także najwyższy szczyt Filipin, którym jest stratowulkan Apo. Ma on wysokość 2965 m n.p.m. Ciekawostką jest, iż na wyspie Palawan górskie zbocza opadają wprost do morza.
Fauna i flora Filipin
Filipiny znajdują się w strefie klimatu równikowego, który posiada cechy klimatu monsunowego. Mówiąc najprościej, w tym pięknym wyspiarskim kraju jest niezwykle wilgotno i gorąco – tuż przed nadejściem pory monsunowej temperatura może wynosić nawet 37 st. C. Gorący klimat, ogromna ilość opadów, gęsta sieć rzek wymuszają istnieje określonych fauny i flory.
Na florę Filipin składa się blisko 10 tys. gatunków roślin. Dawniej gęste lasy równikowe porastały prawie cały kraj, zaś na chwilę obecną obejmują 36 proc. powierzchni. Na północnym obszarze wyspy Luzon wycięte lasy tropikalne zastąpione zostały lasami sosnowymi. Wzdłuż rzek rosną charakterystyczne dla tego obszaru lasy galeriowe, zaś na wybrzeżu spotkać można lasy namorzynowe. Z kolei na wyższej wysokości, od około 900 do 1500 m n.p.m., rosną lasy bambusowe.
Równie bogata i interesująca jest fauna Filipin. Występują tam bawoły, jelenie, małpy wąskonose, nietoperze, krokodyle, węże. Niezwykle cennym gatunkiem ptaka jest małpożer, który należy do bardzo rzadkich i zagrożonych ptaków na całym świecie, dlatego też jest objęty międzynarodową ochroną gatunków ginących.